• צרו קשר עכשיו
  טלפקס. 04-6777157
  נייד. 052-8477900
 • סניפים
  סניף פתח תקווה, אם המושבות
  סניף כפר סבא, רחוב התע"ש 13
  סניף חדרה, אדני פז 48
המרכז הותיק בישראל לגמילה מהתמכרויות, גמילה מהימורים וקניות עם הצלחה מוכחת של מאות נגמלים.
ייעוץ וטיפול אישי ומשפחתי, קבוצות תמיכה, סדנאות והרצאות.
 • מאמרים

 • האם אתם מכורים לקניות? בחנו את עצמכם

  מאת: נופר סיני - דה מרקר , 16/02/2007

  "באמצע סדנה, ביום חורפי במיוחד, ראיתי שלושה משתתפים - שתי נשים וגבר - מתלחשים במרץ", מספר גיל אורלי, מנכ"ל חברת יבולים לאימון וייעוץ כלכלי, המנחה סדנאות להתנהלות כלכלית נבונה. "עצרתי את הדיון ושאלתי אותם מה מפריע להם. הם ענו לי שהם חוששים שהגשם שניתך בעוז ירטיב את תכולת תא המטען של מכוניתם, שבו הם מאחסנים מוצרים שקנו בעיצומם של התקפי הקניות החוזרים ונשנים מהם הם סובלים".

  האנשים האלה עונים להגדרה הקלינית של הפרעת התמכרות לקניות - הפרעה נפשית שנכללת באותה הקטגוריה עם הפרעות לא סימפטיות כמו קלפטומניה, פירומניה, הימורים כפייתיים והתמכרות למין.

  ד"ר שולה ויץ, פסיכיאטרית, המטפלת בהתמכרות לקניות, מסבירה כי מדובר בהפרעה שנחקרה מעט מאוד, ועד היום לא ברור אם אכן מדובר בבעיה בשליטה בדחפים, בהתמכרות או בהפרעה במצב הרוח - שאחד מביטוייה הוא קנייות כפייתיות.

  גם אם אתם חובבי קניות מושבעים, זה עדיין לא הופך אתכם למכורים במובן הקליני של המילה. יש הבדל גדול בין העבדים הרבים של תרבות הצריכה המערבית, למכורים כפייתיים של ממש.

  כ-2%-8% מאוכלוסיית המערב לוקים בהתמכרות לקניות, מספרת ד"ר ויץ 80%-95% מהם הן נשים. לדבריה, ההתמכרות מופיעה לרוב בשנות העשרים המוקדמות. הלוקים בה יסבלו לעתים קרובות גם מהפרעות אכילה, הפרעות אישיות, דיכאון, חרדה, דימוי עצמי נמוך ונטייה לפרפקציוניזם והתנהגות אימפולסיווית.

  בגדים במקום חברים

  ההגדרות הקליניות היבשות והמרתיעות לא מספרות את הסיפור האמיתי מאחורי התופעה. אורית אלדר, ממכון אלדר, המטפל בגמילה מהתמכרויות כמו הימורים וקניות, מספרת את סיפורה של דלית (שם בדוי), עולה חדשה מרוסיה, בשנות החמישים לחייה, אם חד הורית לילדה, עובדת מעבדה בבית חולים גדול במרכז: "כשדלית נכנסה אלי לקליניקה", היא מספרת, "לא יכולתי שלא לעשות חישוב זריז בראש שהבגדים והנעליים שלה שווים לפחות 10,000 שקל. אחרי הרושם האדיר מההופעה החיצונית היפה והמוקפדת שלה, התוודעתי לאישה חכמה וחריפה".

  למרבה הצער, עם כל היופי החיצוני המרשים והשכל החריף, דלית סבלה מדימוי עצמי נמוך, ולמען האמת היתה די בודדה. "היא היתה מגיעה לעבודה במיטב מחלצותיה, וקיבלה שפע מחמאות מעמיתיה לעבודה על הופעתה הנאה. באיזשהו שלב היא החלה להתמכר למחמאות, מה שדירבן אותה לקנות עוד ועוד בגדים, נעליים, תכשיטים ואביזרים. בעוד עמיתיה לעבודה סיפקו לה את ליטרת המחמאות, המוכרות בחנויות השונות סיפקו לה אשליה של ידידות. היא התחברה אתן וביקרה אותן בתכיפות, והן היו משאירות לה בצד בגדים חדשים שהגיעו ומעניקות לה תשומת לב ויחס מיוחד".

  ככל שהתרבו הביקורים בחנויות, החל מצבה הכלכלי של דלית להידרדר במהירות, והיא נכנסה לסחרור של הלוואות ומינוסים. היא הבינה שמצבה קשה ביום בו קנתה לעצמה חולצה חדשה, חזרה לביתה וראתה שבארון מונחת חולצה זהה, נתונה עדיין באריזתה ותג המחיר מתנוסס עליה.

  אורלי מספר כי פעמים רבות הוא רואה מכורים לקניות, בעיקר מכורות, שמצב ההתמכרות שלהם הוחמר כתוצאה מזוגיות רעועה. "במקרים כאלה", הוא מסביר, "הנטייה הראשונה של הגברים היא לכעוס על האשה ולהוקיע אותה על בזבזנותה". אורלי אומר כי התנהגות כזו גורמת לתוצאה הפוכה. "אני תמיד מסביר לגברים שנשותיהן סובלות מהתמכרות כפייתית לקניות שבמקום להוקיע אותן, יחבקו אותן ויתמכו בהן. אחרת - תחושת האשמה של האשה תוביל אותה לקנות עוד, וחוזר חלילה".

  נשים מכורות, גברים אספנים

  מסתבר שיש חלוקה מגדרית ברורה של סוג ההתמכרות: "נשים מכורות רוכשות בגדים, תכשירי איפור, קוסמטיקה ותכשיטים", מסבירה ד"ר ויץ. "גברים מכורים יקנו יותר מוצרי ספורט ואלקטרוניקה".

  לדבריה, הסיבה לכך היא שבחברה המערבית מוצרי צריכה נושאים עמם מטען רגשי שחורג מערכם הפונקציונלי ומסמלים סגנון חיים, טעם ושייכות לקבוצה. קניות כפיתיות מגיעות לעתים קרובות ממקום של דימוי עצמי נמוך והמטרה של המוצרים הנרכשים היא לסמל את האני האידיאלי, שמבוסס על מודלים נחשקים מעולם הפרסומות.

  בדומה להתמכרות לסמים, גם כאן ישנה תחושת אופוריה לאחר הרכישה. כאשר האופוריה חולפת, צפים בחזרה רגשות הדכדוך והריקנות.

  "בלי התמכרות לקניות לא היתה כלכלה מודרנית", חורצת נרי לבנה, עיתונאית ומחברת הספר 'המדריך לאישה המושכת' שבו היא מספרת על עברה כמכורה: "זו התמכרות מתעתעת ביותר. בעוד שללכת לדילר ולקנות קוקאין זה לא בסדר, ללכת ולמרק את כרטיס האשראי זה משהו שמעודדים אותנו לעשות כל הזמן ואומרים לנו שזו התנהגות נורמטיווית ורצויה - וכך נוצר אצלנו בלבול בין מה שאנחנו רוצים למה שאנחנו צריכים".

  עם זאת, לבנה קובלת על האפליה המגדרית שמאפיינת את היחס לתופעה: "נשים שקונות בגדים ונעליים, נחשבות למכורות לקניות וקנייניות כפייתיות, ואילו גברים שקונים הרבה מכוניות או שעונים מוגדרים כאספנים".

  ואכן, ההתמכרות לקניות - על אף שהיא מאפיינת בעיקר נשים - פוגעת גם בגברים. אלדר מספרת על גל, מעצב פנים מהמרכז, בסוף שנות העשרים לחייו, שלא מצא מערכת יחסים רצינית. הוא הלך לייעוץ, ואמרו לו שנשים אוהבות גברים מטופחים ולבושים בבגדים נאים. העצה הזאת עבדה. גל החל ללבוש בגדים חדשים ויקרים, ונשים החלו להסתכל עליו ולהיענות לחיזוריו.

  "אבל הוא לקח את העניין הזה קצת יותר מדי רחוק", מספרת אלדר, "והמשיך לקנות מותגים יקרים בלי הבחנה". מערכת יחסים רצינית לא יצאה לו מזה. "מה שכן יצא לו מזה", מספרת אלדר, "הם חובות של מאות אלפי שקלים".

  כולנו קצת מכורים

  אפשר להבין את מי שקורא את השורות האלה וחשש מתגנב ללבו: רגע, אתם אומרים לעצמכם, אנחנו חיים מעל היכולות הכלכליות שלנו ומתפתים על ימין ועל שמאל לפרסומות שמבטיחות הלוואה מאושרת בדקה לרכישת מחשב נייד, פלזמה או טיסה לחו"ל - האם זה אומר שגם אנחנו מכורים לקניות?

  ואכן, מרואיינים רבים - גברים ונשים - שבחרו להישאר בעילום שם, מעידים על עצמם שהם חובבי קניות מושבעים, אבל מסתייגים מההגדרה של התמכרות. כך, למשל, ענת (שם בדוי), מגבעתיים: "התחושה של ללכת לקניות ביום שישי בצהריים לפעמים יותר טובה מכל בילוי אפשרי, היא מהווה תחליף למחסור בבן זוג, ונותנת תחושת סיפוק ואדרנלין שקשה להשיג במקומות אחרים. את קונה חולצה יפה ופתאום את יפה בעצמך. למרבה הצער, הסיפוק חולף ואני רוצה עוד הפעם. כל פעם שרע לי. עם הזמן המינון עולה ואתו רמת הסיכונים שלוקחים".

  גם ורד לא מגדירה את בעלה גדי (שמות בדויים) כמכור לקניות, אך היא מסבירה שהוא "קניין נלהב מאוד: הוא אמנם לא קונה מכל הבא ליד, אבל כאשר הוא 'נתפס' על תחום מסוים, קשה לו לעצור. כך, למשל, קרה עם התחביב החדש שלו - גידול דגים באקווריום: הוא חוקר את הנושא לעומק, ולא משאיר אבן על אבן. אין כמעט אביזר שקשור לאקווריום שהוא לא קנה ומדובר בלא מעט כסף".

  אז איך יודעים אם מדובר בהתמכרות שדורשת טיפול או סתם באורח חיים בזבזני מעט? "ראשית צריך לזכור שהתמכרות לקניות קשורה קשר הדוק למצב הכלכלי של האדם", מסבירה אלדר. "נתתי פעם הרצאה בחוג בית של נשות המאיון העליון וסיפרתי על הסימפטומים של ההפרעה. הן ענו לי כמעט פה אחד שהן קונות כל היום. אבל להן יש מספיק כסף - כך שאין כל בעיה עם זה, פרט אולי לביקורת אפשרית על עולמן הצר", היא מסבירה. לדבריה, קונים כפייתיים חושבים כל היום על הקניות שיערכו. הם מתכננים, למשל, את המסלול חזרה הביתה מהעבודה כך שיעברו דרך חנויות.

  סימן נוסף שנותן אורלי במכורים כפייתיים הוא קנייה שקשורה ישירות למצבי רוח. רע לי? אני קונה, אני בודד? אני קונה וכך הלאה. עם זאת, אומר אורלי, "כולנו מכורים קצת, כולנו קורבנות של תרבות הצריכה הדורסנית של המאה ה-21". לדבריו ההבדל בין מכורים כפייתיים לכל השאר הוא בשליטה. מכורים אמיתיים לא שולטים בדחף שלהם לקנות, גם כשהם יודעים שזה יוביל אותם לתהום כלכלית.


  האם אתם מכורים לקניות? בחנו את עצמכם

   

  כדי שתוכלו לדעת אם גם אתם מכורים לקניות, הרכבנו מבחן עצמי בעזרת שלושה מומחים: ד"ר שולה ויץ, פסיכיאטרית המטפלת במכורים לקניות, גיל אורלי, מנכ"ל יבולים חברה לאימון וייעוץ כלכלי, ואורית אלדר, המקיימת סדנאות לטיפול במתמכרים. מספר התשובה כמספר הניקוד הניתן עליה. אם, למשל, בחרתם בתשובה מס' 1, הניקוד עליה יהיה נקודה אחת, תשובה מספר 2 מזכה בשתי נקודות וכך הלאה

  א. האם את/ה קונה בלי שליטה דברים שאת/ה לא צריכ/ה?

  1. לעתים קרובות

  2. לעתים רחוקות

  3. בשום פנים ואופן לא

  ב. האם את/ה מוציא/ה כספים על קניות הרבה מעבר למה שאת/ה יכול/ה להרשות לעצמך?

  1. אני עמוק בבוץ בגלל קניות חסרות שליטה שערכתי

  2. פעם בהרבה זמן, כשאני ממש שמח/ה או עצוב/ה, ואז מיד מחזיר/ה את עצמי למסלול

  3. חס וחלילה, מעולם לא הייתי במינוס, או צרכתי מעבר ליכולת שלי

  ג.האם את/ה קונה הרבה מוצרי צריכה שקשורים לדימוי עצמי (בגדים, תכשיטים) או מוצרי כושר וגאדג'טים?

  1. ברור, אלה הקניות הכי מהנות

  2. רק בעתות מצוקה

  3. אני קונה בגדים רק אם בגדיי התבלו לגמרי וגאדג'טים רק כשמכשיר קודם התיישן

  ד.האם אחרי הקניות את/ה מרגיש/ה התרוממות רוח?

  1. מרגיש/ה כאילו כל העולם אוהב אותי ומחייך אלי

  2. מרגיש/ה בסדר, זה נעים ללכת הביתה עם שקיות מרשרשות

  3. לא, אני ממהר/ת הביתה לעדכן את ההוצאה בטבלת האקסל שלי

  ה.האם את/ה קונה כדי לפצות את עצמך על תחושות עצב או בדידות?

  1. כל פעם שרע לי אני הולכ/ת לקניון ומתנחמ/ת

  2. לפעמים קורה שאני גם עצוב/ה וגם הולכ/ת לשופינג

  3. אני לא חש/ה עצב או בדידות, טבלאות האקסל משמשות לי חברה נהדרת

  ו.האם את/ה סובל/ת מהפרעות אכילה, דיכאון או דימוי עצמי נמוך?

  1. בהחלט, משלושתן גם יחד

  2. היתה לי הפרעת אכילה בגיל ההתבגרות אך היא חלפה מזמן

  3. הפרעות? חס וחלילה

  ז. האם את/ה חושב/ת שמותגים הופכים אותך לנחשק/ת יותר?

  1. בכלל לא, אני פשוט לא רואה את עצמי בלי אוטו יפה, בגדים יפים ומיטב הגאדג'טים המעודכנים

  2. בכלל לא, זה נעים שיש אוטו יפה, בגדים יפים וגאדג'טים, אבל לא הכי חשוב

  3. בכלל לא, אני מאוד מחושב/ת ולא קונה סתם

  ח.האם את/ה נוטה להסתיר מהסביבה הקרובה את הקניות שביצעת?

  1. לא מסתיר/ה, רק שוכח/ת בבגאז'

  2. מה פתאום, אני משתמש/ת במה שרכשתי בגאווה

  3. אני לא קונה אז בטח שלא מסתיר/ה

  ט. האם את/ה מחזיק הרבה כרטיסי אשראי, משתמש/ת בהם הרבה ופורש/ת להרבה תשלומים?

  1. בטח, אומרים שזה מאוד משתלם

  2. פורש/ת לתשלומים רק כשאני קונה משהו ממש גדול

  3. אין לי כרטיס אשראי

  תוצאות

  10 נקודות: אתם מכורים קשות לקניות. סביר להניח שאתם קונים כפייתיים. אין לכם כל יכולת לשלוט על הדחף לקנות ואתם אפילו לא נהנים מהקניות הללו. לאחר הקניות מכרסמים בכם רגשות אשם ואתם מעדיפים להסתיר מעצמכם ומהסובבים אתכם את הפירות של מסעות הבזבוזים חסרי האחריות. החברים הכי טובים שלכם הם המוכרים בחנויות וכל טלפון ממספר חסוי מקפיץ אתכם מפחד שמנהל הבנק מחפש אתכם כדי לנזוף בכם על המינוס הנורא.

  הנה כמה עצות שיסייעו לכם להתגבר על הבעיה: אם אתם מרגישים דחף שאינו בר כיבוש לקנות, ערכו קניות בחנויות זולות במיוחד - זה יוצר את אותו אפקט של התרוממות רוח רגעית; הקציבו לעצמכם סכום חודשי לבזבוזים, נניח 300 שקל. אם לא מימשתם את התקציב, בחודש הבא תוכל לקנות ב-600 שקל; גבשו סביבכם סביבה תומכת, ושתפו אנשים קרובים בבעיה; אל תסתובבו עם כרטיסי אשראי - אין צורך לבטל, אך כדאי להפקידם בידיו של אדם קרוב. השתדלו לא לבלות בקניונים.

  11-20 נקודות: אתם מותחים את גבולות הנורמה. אמנם אתם לא קונים כפייתיים, אבל אם לא תשימו לב אתם עלולים להיכנס לסחרור במהרה. אתם רוצים לקנות דבר אחד, אך נגררים באופן לא מתוכנן לקנות עוד דברים. בידקו האם אתם קונים מלחץ או חוסר סיפוק, או האם חובותיכם מתחילים לתפוח.

  21-27 נקודות: מזל טוב, אתם נורמליים. מצד שני, גם אתם תבנית נוף החברה המערבית הקפיטליסטית והמותגית - קונים לא רק כשצריך ונהנים מזה.

  27-30 נקודות: אתם כנראה מחושבים ולחוצים מדי. פנקו את עצמכם במסע קניות, הטו אוזן לפכפוך כרטיס האשראי המתגהץ לו בקופה ופנקו את עצמך מעת לעת בקנייה של פריטים שאינכם צריכים. זה טוב לעור הפנים.


  רבע מהציבור קונים יותר ממה שהם צריכים, שליש חשים התרוממות רוח בזמן השופינג

   

  מסקר שערך TheMarker בשיתוף עם מכון גיאוקרטוגרפיה עולה כי ישראלים רבים מכורים ברמה כלשהי לקניות: 25% מהציבור הישראלי מעידים על עצמם שבמידה רבה הם קונים יותר ממה שהם צריכים.

  35% מהמשיבים דיווחו כי הם חשים במידה רבה של התרוממות רוח בעת עריכת הקניות ו-28% מרגישים שהקניות עוזרות להם במידה רבה לשפר את מצב רוחם כאשר הם עצובים ומרגישים ריקנות. יתרה מזאת: נמצאה התאמה בין מי שהעידו על עצמם שהם קונים יותר ממה שהם צריכים לבין מי שהעידו כי הם מרגישים התרוממות רוח: 53% מקרב מי שרוכשים במידה רבה מוצרים שאינם צריכים, העידו על התרוממות רוח בעת הקנייה.

  שיעור הנשאלים שדיווחו כי הם רוכשים במידה רבה ובינונית יותר ממה שהם צריכים גבוה בקרב גברים, ועולה ככל שהגיל יורד וההכנסה עולה. לעומת זאת, שיעור הנסקרים שמעידים על עצמם כי הם מרגישים התרוממות רוח לאחר קניות במידה רבה ובינונית, גבוה בקרב נשים ובקרב חילונים.

  ד"ר רינה דגני ממכון גיאוקרטוגרפיה מציינת כי למרות שההתנהגות ותרבות הקנייה בישראל איננה אחידה, מהסקר עולה כי "שיעור גבוה יחסית מהציבור שבוי במעגל של קניות יתר ושל קניות כפיצוי רגשי וכמקור להתרוממות רוח". עוד מבהירה דגני כי "תופעות אלה רווחות בעולם המערבי והן לא פסחו גם על ישראל".


 • עדכונים אחרונים

  • 01/01/2019

   סניף חדש בפתח תקוה
  • מרכז אופיר שמח לבשר על פתיחת סניף בפתח תקוה, אם המושבות

  • 14/02/2018

   כל האדם ליצור שינוי
  • מתוך מגזין כוכב.
   לחצו כאן

  • 25/02/2016

   קזינו באילת
  • כתבה מתוך עיתון מעריב בנושא הקזינו לחצו כאן

  • 07/12/2015

   כתבה מתוך עיתון במחנה
  • משחק מכור - כתבה מתוך עיתון במחנה | 3.12.2015
   לקריאה לחצו כאן

  • 15/11/2015

   העיר שלי המכורים הצעירים
  • כתבה חדשה שפורסמה בפורטל הוד השרון, לחצו כאן לקריאה

  • 07/10/2015

   מכת מדינה: המוני בני נוער מהמרים על משחקי כדורגל בווינר. תחקיר
  • מתוך אתר מעריב 2/10/2015
   לחצו לקריאה

  • 17/12/2014

   כתבה חדשה בנושא הימורים באינטרנט
  • יומן עם איילה חסון - ההמונים מתמכרים למסחר בבורסה צפו בסרטון

  • 02/03/2014

   קבוצות מדיטציה ודמיון מודרך
  •  

   חדש

   בכפר סבא - מדיטציה בדמיון מודרך

   דרך למציאת שלווה ואיזון בחיים

    ההרשמה בעיצומה

   מפגש התנסות ללא
   ביום רביעי  24 לאוגוסט.
   לפרטים נוספים לחצו כאן

    

    

    

    

    

  • 16/06/2013

   סדנאת מודעות ברוח האדלריאנית
  • 22/05/2013

   נפתחה קבוצת תמיכה למהמרים
  • 24/01/2013

   מדיטציה בדמיון מודרך
  • נפתחות קבוצות ל,תרגול מדיטציה בדמיון מודרך, 

   מיועד לכל הגילאים. קבוצות קטנות ואינטימיות, מפגשים של שעה וחצי באיזור המרכז.

   לפרטים והרשמה 0528477900 

    קראו עוד

  • 12/12/2012

   גמילה מקניות כפייתיות